Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Turfy czy halówki – które buty sprawdzą się lepiej w hali?

2019-07-15

Wybór właściwego rodzaju butów piłkarskich będzie miał zasadniczy wpływ na komfort, jakość i bezpieczeństwo gry, na określonym rodzaju boiska piłkarskiego. Na współczesnym rynku sprzętu piłkarskiego znajdziesz cztery główne typy butów piłkarskich. Są to wkręty, lanki, buty turfy i halówki. Do gry w hali używa się zwykle tych dwóch ostatnich modeli obuwia piłkarskiego, bo zapewnia ono najlepszą przyczepność na twardych podłożach, takich jak drewniane parkiety czy równe nawierzchnie syntetyczne.

Czym różnią się od siebie główne typy butów piłkarskich?

turfy vs halówki

Wkręty to najbardziej profesjonalne buty do piłki nożnej, które wykorzystuje się podczas gier na mokrych murawach naturalnych. Wkręcane metalowe korki zapewniają doskonałą przyczepność na śliskich nawierzchniach, gwarantując wysoki komfort gry na trawie przy intensywnych opadach deszczu lub wówczas, gdy boisko jest grząskie. Lanki to nic innego jak korki piłkarskie z twardymi wypustkami na stałe zatopionymi w podeszwach butów. Tego typu obuwie wykorzystuje się zwykle podczas gier na dobrze utrzymanych i dość suchych murawach naturalnych lub sztucznych. Turfy to buty zaprojektowane z myślą o grze na śniegu lub twardych boiskach z murawą syntetyczną, ale z powodzeniem można stosować je również podczas gry na boiskach betonowych, asfaltowych, ziemnych czy nawet w hali. Drobne wypustki gumowe rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni podeszwy tego typu butów zapewniają lepszą amortyzację i stabilność podczas gry na tępych – suchych i twardych nawierzchniach. Typowymi butami do gry w hali są buty halowe, czyli buty z płaską podeszwą uzupełnioną antypoślizgowym bieżnikiem. Takie buty sprawdzą się na gładkich, równych i twardych nawierzchniach, na parkietach drewnianych lub nawierzchniach syntetycznych.

Kiedy turfy, a kiedy halówki?

Oczywiście optymalnym wyborem będzie zakup dwóch par butów, turfów i halówek, zwłaszcza jeśli zamierzasz grać nie tylko w hali, ale i na osiedlowym Orliku lub innym rodzaju twardego boiska piłkarskiego. Jeśli masz ograniczone fundusze, możesz zdecydować się na turfy, które są butami bardziej uniwersalnymi i trwalszymi, z mocniejszą podeszwą. Halówki to w zasadzie wyłącznie buty do gry w hali. Przez płaską podeszwę gra w takich butach na murawach sztucznych jest bardzo niekomfortowa – będziesz stale się przewracać. Jeśli chcesz używać halówek do gry na betonie lub na klepisku, podeszwy butów szybko się wytrą. Jeśli zatem planujesz grać w różnych miejscach i nie stać Cię na zakup dwóch par butów na halę i boiska ze sztuczną murawą, lepiej zainwestuj w porządne turfy. W takich butach możesz grać w hali i inna innych boiskach z twardą nawierzchnią.

pixel