Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Korki ze skarpetą czy bez – które wybrać i dlaczego?

2019-05-14
Rewolucja na rynku butów piłkarskich, które coraz częściej produkowane są już nie ze skór naturalnych, ale z wysokiej jakości tkanin syntetycznych, w ostatnim czasie przybrała jeszcze jedno, dość zaskakujące oblicze. Korki piłkarskie ze skarpetą to hit ostatnich sezonów i idealny wybór dla graczy na różnych poziomach zaawansowania technicznego, grających na różnych rodzajach muraw piłkarskich.

Buty piłkarskie ze skarpetą – co to takiego?

To zmodyfikowana wersja standardowych butów piłkarskich, które zostały wyposażone w dodatkową, zintegrowaną z butem elastyczną warstwę materiału wychodzącą poza obręb cholewy buta, najczęściej sięgającą tuż nad kostkę. Doskonałym przykładem butów piłkarskich ze skarpetą jest obuwie do piłki nożnej z serii Nike Mercurial Superfly. Są to niezwykle wygodne buty piłkarskie, które gwarantują idealne dopasowanie do anatomicznego kształtu nogi gracza, dobre trzymanie stopy, a tym samym możliwość wykonywania gwałtownych zwrotów przy zminimalizowaniu ryzyka urazu w okolicach stawu skokowego.

Czy warto sięgać po buty piłkarskie ze skarpetą?

Pojawienie się zintegrowanej skarpety w niektórych modelach obuwia piłkarskiego należy wiązać z ogólną tendencją w podejściu do projektowania butów sportowych. Współczesne buty piłkarskie mają być coraz lżejsze, lepiej dopasowane do anatomicznego kształtu stopy, a tym samym niemal niewyczuwalne na stopie podczas gry w piłkę nożną (mają gwarantować jak najlepsze czucie piłki). Dzięki zastosowaniu zintegrowanej skarpety, poza lepszym dopasowaniem i mocniejszym trzymaniem buta na stopie, zyskujemy również większą stabilizację w stawie skokowym, co minimalizuje ryzyko zwichnięcia czy skręcenia stawu podczas wykonywania gwałtownych zwrotów, skoków czy wślizgów. Buty piłkarskie ze skarpetą to także lepsza ochrona stopy przed zabrudzeniami, o co nietrudno podczas gry na murawach trawiastych, a także dość specyficzna, atrakcyjna dla wielu graczy estetyka – wielu zawodnikom takie buty zwyczajnie się podobają.

Buty piłkarskie NIKE MERCURIAL VAPOR ACADEMY FG/MG AH7347-801 JR

Jeśli szukasz nowych butów piłkarskich na boiska trawiaste lub ze sztuczną murawą, z pewnością natkniesz się przynajmniej na kilka różnych modeli butów ze skarpetą. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, zwróć uwagę na jakość wykonania butów i systemy, w jakie wyposażył je producent. Warto pamiętać, że skarpeta to jedynie dodatkowy element, który co prawda wpływa na stabilizację stopy, ale nie ma wpływu na poziom czucia piłki, amortyzację czy przyczepności butów do konkretnego rodzaju nawierzchni. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę nie na samą skarpetę, a na jakość wykonania butów, w których ją zainstalowano.
pixel