Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać rękawice bramkarskie?

2019-12-30
Z myślą o poprawie chwytu i ochronie dłoni bramkarza przed otarciami lub stłuczeniami, producenci sprzętu piłkarskiego przygotowali wiele modeli rękawic dedykowanych amatorom i profesjonalistom, dorosłym oraz dzieciom. Jeśli zastanawiasz się, jakie rękawice bramkarskie będą najlepszym wyborem w Twoim przypadku, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym tekstem. Podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, poszukując modelu dopasowanego do własnych potrzeb.

Kluczowe jest dopasowanie

Podobnie jak w przypadku obuwia piłkarskiego, które powinno być idealnie dopasowane do anatomicznego kształtu stopy gracza, również rękawice bramkarskie muszą być możliwie dobrze dopasowane do kształtu i rozmiaru dłoni bramkarza. Wybierając ten rodzaj sprzętu, należy zmierzyć obwód dłoni u nasady palców oraz długość palca środkowego, a następnie skorzystać z gotowej tabeli rozmiarów, jaką powinien dysponować każdy producent. Przed zakupem najlepiej przymierzyć rękawice i upewnić się, czy dobrze leżą na dłoniach. Zbyt luźne rękawice bramkarskie będą przeszkadzać w kontrolowaniu piłki, chociażby podczas jej wyrzutów. Poza tym komfort gry będzie mniejszy. Za duże rękawice nie zapewnią tak dobrej amortyzacji, jak sprzęt dopasowany, przez co wyłapywanie silnie uderzonych piłek będzie mocniej odczuwalne. Za małe rękawice będą uwierały w dłonie i w negatywny sposób odbiją się na możliwości chwytania lub wybijania piłki.


rękawice bramkarskie

Krój i pianka

Poza dopasowaniem, równie ważne jest znalezienie sprzętu odpowiadającego umiejętnościom konkretnego bramkarza i jego aktualnym potrzebom. W sprzedaży znajdziesz trzy podstawowe modele rękawic z pianką soft, supersoft i aqua. Najtańsze i najpopularniejsze rękawice wykończone są piankami z kategorii soft. Wśród nich znajdziesz zarówno rękawice treningowe, jak i tanie rękawice meczowe dla dzieci czy początkujących bramkarzy grających rekreacyjnie lub amatorsko. Rękawice z piankami supersoft to sprzęt dla profesjonalistów, a z piankami aqua dla profesjonalistów grających w deszczu. W kwestii kroju największy komfort gry zapewniają rękawice bramkarskie typu negative, z których dość powszechnie korzystają profesjonaliści. W sprzedaży znajdziesz również sprzęt o kroju flat – najpopularniejsze i najtańsze modele rękawic dla amatorów i osób początkujących oraz o kroju rollfinger – idealny wybór dla bramkarzy o mniejszych dłoniach.


Niezależnie od tego, czy grasz rekreacyjnie, amatorsko, czy profesjonalnie, dobór właściwych rękawic pomoże w poprawie komfortu i jakości gry. Zanim trafi się na idealne rękawice, warto sprawdzić kilka par od różnych producentów, o różnych parametrach technicznych i w ten sposób znaleźć model idealnie dopasowany do kształtu swoich dłoni, aktualnych umiejętności piłkarskich i potrzeb.
pixel