Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo dobrać buty piłkarskie?

2019-01-28
Szukasz nowej pary butów piłkarskich dla siebie lub swojego dziecka? Zastanawiasz się, na co zwrócić największą uwagę wybierając markowe buty do gry w piłkę nożną? Poniżej znajdziesz opis kilku elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując produkt tego typu.


Rodzaj podeszwy

To kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo i komfort gry na różnych rodzajach boisk piłkarskich. Te zasadniczo możemy podzielić na trzy podstawowe typy: boiska z murawą naturalną, boiska z murawą sztuczną i hale sportowe. W zależności od typu boiska, do gry w piłkę nożną powinniśmy używać butów z nieco innym rodzajem podeszwy.


Buty piłkarskie Nike

Do gry na twardych murawach naturalnych stosuje się lanki, czyli buty z wkrętami na stałe związanymi z podeszwą buta. Gdy murawa naturalna jest mokra i grząska, znacznie lepszym wyborem niż lanki są klasyczne korki piłkarskie. Doskonałym przykładem takich butów są Nike Mercurial Superfly Academy SG-PRO – buty dedykowane amatorom, gwarantujące dobre czucie piłki i znakomitą przyczepność na śliskich murawach. Do gry na murawach sztucznych, chociażby na popularnych orlikach, zalecane są piłkarskie buty turfy, których podeszwy uzupełniono dwoma rodzajami korków. Przykładem takich butów są Nike Phantom Vision Club DF FG/MG wykończone specjalnym kołnierzem zapewniającym lepsze dopasowanie do stopy, dedykowane graczom początkującym. Podczas gry na płaskich i gładkich nawierzchniach, z jakimi możemy spotkać się w halach sportowych, najczęściej stosuje się piłkarskie buty halowe, czyli tzw. halówki. Buty tego typu mają płaską podeszwę i wyposażone są w specjalne wkładki zapewniające optymalny poziom amortyzacji podczas gry na twardych nawierzchniach. Przykładem mogą być buty Joma Top Flex 802 Hala ze skórzaną cholewką o większej wytrzymałości i specjalnym systemem ułatwiającym rotację.

Buty piłkarskie Nike


Właściwości butów piłkarskich

Poza rodzajem zastosowanej podeszwy, większość współcześnie dostępnych, markowych butów piłkarskich, standardowo wyposażona jest w szereg systemów, które wpływają na komfort, bezpieczeństwo i jakość gry. Współczesne buty do piłki nożnej mogą być wyposażone w systemy zwiększające przyczepność, dopasowanie buta do stopy, czucie piłki, stabilność czy przyspieszenie. Doskonałym przykładem butów piłkarskich, które akcentują ten ostatni element, dedykowanych graczom bazującym na szybkości, są buty z serii Nike Mercurial Vapor Club GS FG/MG oraz inne modele Nike z oznaczeniem Vapor.

Pamiętaj, że buty piłkarskie muszą być idealnie dopasowane do kształtu i rozmiaru stopy. Nie bój się zatem zwrócić butów, które okazały się nieco za małe, zbyt luźne lub które za bardzo obciskają Twoje stopy.
pixel