Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o obuwie piłkarskie ze skóry naturalnej?

2019-06-20

Choć współczesne obuwie piłkarskie to przede wszystkim lekkie buty wykonane ze skór syntetycznych i innych materiałów o podobnych właściwościach (lekkich, elastycznych i trwałych), to jednak wielu piłkarzy wciąż pozostaje wiernym tradycyjnym butom skórzanym. Takie buty mogą być znacznie trwalsze niż super lekkie buty syntetyczne, jednak wyłącznie wówczas, gdy właściwie o nie zadbamy.

Jak pielęgnować buty ze skóry naturalnej?

Skóry naturalne, nawet te odpowiednio zaimpregnowane, wciąż wymagają dość dokładnego i co najważniejsze, regularnego czyszczenia. Zabrudzone buty najlepiej oczyścić przy pomocy miękkiej, lekko zwilżonej ściereczki bawełnianej. Jeśli na butach osadziły się grudy błota, które zdążyło już przeschnąć do podeszwy lub cholewy, możemy skorzystać z twardej szczotki do butów, która bez problemu upora się z wszelkimi twardymi zanieczyszczanymi. Butów skórzanych nie warto przesadnie moczyć w wodzie, bo skóra naturalna może się skurczyć, przez co buty stracą na elastyczności i mogą zacząć nas cisnąć. Po dokładnym umyciu/oczyszczeniu butów z widocznych zabrudzeń, przed przystąpieniem do dalszych prac konserwacyjnych, należy je osuszyć. Pamiętaj, by skórzanych butów nie suszyć na słońcu lub przy kaloryferze, bo zwyczajnie możesz je uszkodzić.

Konserwacja butów ze skór naturalnych

Oczyszczone buty możesz zabezpieczyć na przyszłość, poddając je procesowi konserwacji. Służą do tego specjalne pasty do butów skórzanych. Odpowiednio dobraną pastę nanosimy na powierzchnię cholewy buta, odczekujemy chwilę, tak by pasta przeschła, a następnie but wycieramy do czysta – polerujemy. W ten sposób na powierzchni cholewy powstaje niewidoczna gołym okiem warstwa ochronna, która zabezpiecza but przed wnikaniem zabrudzeń i wilgoci w głąb skórzanej struktury cholewy. To najlepsza i w zasadzie jedyna skuteczna metoda na wydłużenie żywotności butów skórzanych, zwłaszcza jeśli są to buty intensywnie eksploatowane, takie jak skórzane buty piłkarskie. Jeśli nie masz odpowiedniej pasty do butów, możesz skorzystać ze zwykłej oliwki dla dzieci. Wystarczy nanieść niewielką ilość oliwki na skórzaną cholewę, odczekać chwile i buty przetrzeć do sucha. Podobnie jak pasta, oliwka wniknie w nieregularną strukturę skóry naturalnej i zmniejszy jej podatność na zabrudzenia, a przy okazji zwiększa jej elastyczność.

BUTY NIKE TIEMPOX LEGEND ACADEMY TF AH7243-070

W sprzedaży znajdziesz wiele środków do pielęgnacji i konserwacji skórzanego obuwia piłkarskiego. Pamiętaj również, aby dbać o buty nie tylko od zewnątrz, ale i od środka, sięgając po preparaty o odświeżającym i antybakteryjnym działaniu.

pixel