Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hat-trick, autobus, pressing - poznaj slang piłkarski!

2020-05-19
Osobom interesującym się piłką tłumaczenie takich pojęć jak hat-trick, ofsajd czy pressing nie ma najmniejszego sensu. Jednak młodszym odbiorcom oraz tym, którzy z piłką nożną mają niewiele wspólnego, przyda się kilka słów wyjaśnienia. Warto przy tym podkreślić, że piłkarski slang to mnóstwo charakterystycznych wyrażeń, które w znaczący sposób ułatwiają obserwację meczów i opisywanie tego, co dzieje się na boisku piłkarskim.

Co to jest hat-trick?

Gdy piłkarz strzela kolejne bramki, niekiedy od komentatora możesz usłyszeć, że zdobył on hat-tricka. Nazwa opisuje sytuację, gdy w czasie jednego meczu któremuś z zawodników uda się strzelić aż trzy gole. Niekiedy można spotkać się również z określeniem klasyczny hat-trick. Takie pojęcie opisuje sytuację, w której jeden zawodnik zdobył trzy bramki w jednej połowie meczu. Dla części komentatorów wymogiem jest również to, by gole były strzelone jeden po drugim.

Co to jest autobus?

Gdy jedna z drużyn zdobywa wyraźną przewagę na boisku i stale napiera na rywala, a ten tylko się broni, komentator sportowy może powiedzieć, że drużyna będąca w wyraźnej defensywie zaparkowała autobus w polu karnym. Takie określenie oznacza po prostu całkowite skupienie się na grze obronnej i zaangażowanie w nią praktycznie wszystkich zawodników. Do takich sytuacji dochodzi zwykle wówczas, gdy jedna z drużyn ma przewagę jednego gola i za wszelką cenę chce utrzymać pozytywny dla siebie wynik do końca meczu. Z autobusem w polu karnym mamy również do czynienia, gdy jedna z drużyn wyraźnie odstaje poziomem piłkarskim od rywala i nie pozostaje jej nic innego, jak tylko się bronić.

Co to jest pressing?

Gdy jedna z drużyn stara się szybko odzyskać piłkę i angażuje do tego wielu zawodników, taką sytuację komentatorzy zwykle określają stwierdzeniem, że piłkarze założyli pressing. O pressingu mówi się najczęściej w kontekście walki o piłkę jeszcze na połowie przeciwnika, ale często jest to po prostu styl gry konkretnej drużyny. Drużyna grająca pressingiem przez cały mecz stara się wywierać maksymalną presję na rywalu, uniemożliwiając mu tym samym bezpieczne i precyzyjne rozgrywanie piłki.

Poza wymienionymi określeniami w slangu piłkarskim możemy spotkać się jeszcze z wieloma innymi sformułowaniami, które nieobeznanej w świecie piłki osobie zapewne niewiele mówią. Przykładami takich określeń może być ofsajd, patelnia, nurek, sanki czy aptekarz. Każde z nich ma własną historię i ściśle określone zastosowanie, co przekłada się na duży koloryt i dość specyficzny charakter futbolu.
pixel