Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różnią się korki profesjonalne od półprofesjonalnych?

2020-05-21
Indywidualny sprzęt piłkarski, pomijając bramkarzy, ogranicza się w zasadzie jedynie do dwóch elementów, butów i stroju piłkarskiego. Oczywiście piłkarze korzystają również z dodatkowych akcesoriów, takich jak ochraniacze czy getry, ale dla uproszenie możemy podciągnąć je pod części stroju. Przygotowując się do gry, wystarczy zatem skupić się wyłącznie na tych dwóch elementach, przy czym dla jakości gry buty piłkarskie wydają się najważniejsze.


Buty dla amatorów i profesjonalistów

Producenci sprzętu piłkarskiego oferują wiele kategorii obuwia przeznaczonego do gry w piłkę nożną. W sklepach możemy zatem znaleźć atrakcyjnie prezentujące się korki piłkarskie nie tylko różnych marek, ale i serii. Część z nich określana jest jako sprzęt do zastosowań rekreacyjnych i amatorskich, a część jako sprzęt dla profesjonalistów. W tej drugiej grupie znajdziemy buty dla zawodowych piłkarzy i półprofesjonalistów, czyli osób dysponujących pewnymi umiejętnościami, ale grających w niższych ligach lub wyłącznie dla przyjemności. Te dwa rodzaje butów, choć do siebie niezwykle podobnych, w pewnym stopniu jednak od siebie się różnią. Gdzie szukać tych różnic, skoro na pierwszy rzut oka takie buty piłkarskie wyglądają niemal identycznie?


Materiały i technologie

Główną różnicą pomiędzy profesjonalnym obuwiem piłkarskim, a butami dla amatorów i osób grających w piłkę półprofesjonalnie jest rodzaj użytych do ich produkcji materiałów i zastosowanych technologii. W przypadku obuwia profesjonalnego najczęściej są to unikalne materiały nowej generacji – świeżo opatentowane materiały syntetyczne o specyficznych właściwościach, dzięki którym takie buty są lżejsze i trwalsze, zapewniają lepsze czucie piłki i większą nad nią kontrolę. Buty dla profesjonalistów zwykle wyposażone są również w unikalne rozwiązania konstrukcyjne, których brakuje w tańszych butach dedykowanych amatorom. Zastosowane technologie zwykle określa się mianem systemów. Im więcej takich systemów zostało zaimplementowanych w bucie, tym wyższa jego cena, ale i wyższy poziom oferowanego komfortu gry, niezawodności i wytrzymałości.

Jeśli nie jesteś zawodowcem, oczywiście możesz sięgnąć po buty profesjonalne. Jednak ze względu na ograniczone umiejętności, zapewne nie będziesz w stanie wykorzystać pełni tkwiącego w nich potencjału. Dla osób grających rekreacyjnie lub amatorsko rozsądniejszym, bo tańszym wyborem, będą porządnie wykonane buty piłkarskie dla półprofesjonalistów. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziesz wiele marek takich butów dedykowanych wszystkim typom boisk piłkarskich.
pixel