Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest spalony?

2020-04-29
To jedno z pytań często zadawanych przez osoby, które na co dzień nie interesują się piłką nożną, dla których gwizdek sędziego oznajmiający pozycję spaloną jest zupełnie niezrozumiały. Choć dla fanów futbolu spalony wydaje się czymś oczywistym, wytłumaczenie tego osobie postronnej, która nie zna się na futbolu, nie jest już takie łatwe i może sprawić sporo problemów.


Definicja spalonego

Najprościej rzecz ujmując spalony to taka sytuacja, w której piłkarz zagrywa piłkę do swojego kolegi z drużyny, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwnika niż ostatni z obrońców drużyny przeciwnej. Co warte podkreślenia, w spalonym liczy się moment podania, a nie moment przejęcia piłki przez zawodnika. Gdy w momencie podania jeden z piłkarzy znajduje się za linią obrońców i przejmie piłkę, wówczas sędzia odgwizduje spalonego, gra zostaje wstrzymana i rozpoczyna ją drużyna przeciwna. W ferworze walki o piłkę zauważenie i szybka sygnalizacja spalonego jest jednak dość trudna, przez co część sędziowskich decyzji budzi duże kontrowersje, często dochodzi również do pomyłek. Warto również pamiętać, że obrońcy trenują zakładanie tzw. pułapek ofsajdowych, co ma zwiększyć szansę na złapanie napastnika drużyny przeciwnej właśnie na pozycji spalonej.


Czym jest pułapka ofsajdowa?

To specyficzna strategia obronna mająca na celu złapanie zawodników drużyny przeciwnej na spalonym, dzięki czemu można przejąć za darmo (bez walki) piłkę i tym samym zneutralizować zagrożenie pod własną bramką. Pułapka ofsajdowa polega na jednoczesnym wyjściu piłkarzy linii obronnej do przodu podczas akcji drużyny przeciwnej i pozostawieniu za linią spalonego (bliżej linii bramkowej) zawodnika lub zawodników przeciwnika. Gdy pułapka ofsajdowa się powiedzie, sędzia odgwizduje spalonego i ofensywna akcja drużyny przeciwnej zostaje zneutralizowana. Sędzia odgwizduje spalonego i gra rozpoczyna się od rzutu wolnego. Strategie obronne opierające się na zakładaniu pułapek ofsajdowych przy dobrym zgraniu obrońców mogą być bardzo skuteczne, ale i jednocześnie dość ryzykowne. Jeśli pułapka się nie powiedzie i sędzia nie odgwiżdże spalonego, gracz drużyny przeciwnej ma zwykle otwartą drogę do bramki.

Jeśli wciąż nie rozumiesz, czym jest spalony, wyobraź sobie równą linię obrońców, za którą znalazł się napastnik drużyny przeciwnej. Gdy w tym momencie jego kolega z drużyny zagra mu piłkę i ten ją przejmie, sędzia odgwiżdże spalonego. Dzięki spalonym gra jest bardziej sprawiedliwa i ciekawsza. Zarówno obrońcy, jak i napastnicy muszą stale kontrolować swoją pozycję na boisku i czekać na błąd przeciwnika.
pixel